#101 Šta nas oblikuje i spaja
Kapital i ideologija - Thomas Piketty (knjiga u stripu), Washington's Dream - SNL (video), Prazan čamac (priča)
PREPORUKE
Ideje koje razotkrivaju nejednakost
KNJIGA U STRIPU: Kapital i ideologija - Thomas Piketty, Claire Alet, Benjamin Adam
Jeste li znali da Nobelova nagrada za ekonomiju ima drugačije kriterije? Dok se nagrade za fiziku ili medicinu dodjeljuju za rad s empirijskim dokazima, Nobel za ekonomiju često ide ekonomistima čije su ideje najuticajnije, čak i ako nisu uvijek potvrđene ili kasnije budu opovrgnute. Po tom kriteriju, Thomas Piketty ima velike šanse da jednog dana dobije Nobela.
Piketty tvrdi da današnji kapitalizam prirodno vodi do velike nejednakosti jer povrat na kapital raste brže od same ekonomije, što znači da se bogatstvo koncentriše u rukama manjine, često kroz nasljedstvo. Kao rješenje predlaže progresivno oporezivanje bogatstva.
Iako mnogi smatraju da je Kapital u 21. stoljeću njegovo najvažnije djelo, Piketty za svoj krunski rad vidi Kapital i ideologiju, jer nudi konkretne prijedloge za promjene. Međutim, ta knjižurina ima preko 1.000 stranica i pravo je osvježenje da je izašla u formi stripa. Ova verzija je idealna za svakoga ko želi razumjeti korijene današnje nejednakosti.
Neki od Pikettyjevih zanimljivijih prijedloga:
Radnici bi trebali imati polovicu mjesta u upravnim odborima svih firmi.
Progresivno oporezivanje bogatstva kako bi se svima omogućio pristup kapitalu te finansirala ambiciozna socijalna država
Obaveza izdvajanja 1% BDP-a za razvojnu pomoć, te uvođenje karbonskog poreza od 100 eura po toni CO2
Ove ideje možda zvuče utopijski, ali su sjajan materijal za razmišljanje.
Fahrenheit, milje i sloboda
VIDEO: Washington’s Dream - SNL
Jedina luđa stvar od američkih izbora je njihov sistem mjera.
Jeste li znali da američka tona (ton) ima 2.000 funti, dok za 1.000 funti uopšte nemaju naziv? Ili da se voda smrzava na 32 stepena Fahrenheita? Neki kažu da Amerikanci radije koriste bilo šta, samo ne metričke jedinice.
U sjajnom skeču SNL-a, George Washington sanja o slobodi da uspostavi vlastiti sistem mjera. Pogledajte i saznajte zašto imaju 5.280 stopa u jednoj milji - jer, za Amerikance, to je sloboda!
Kada je ljutnja u nama
PARABOLA: Priča o praznom čamcu
Jedan budistički redovnik odluči meditirati na jezeru, daleko od samostana. Zatvori oči i uroni u tišinu. Nakon nekoliko sati osjeti udarac drugog čamca o svoj. Ljutnja mu raste i već je spreman da izdere na onog ko ga je ometao.
Ali kad otvori oči, vidi da je čamac prazan - vjerovatno se otkačio i sam odlutao.
Taj trenutak ga podsjeti: ljutnja je uvijek bila u njemu. Trebao joj je samo mali udarac da ispliva.
Od tada se sjeti te spoznaje kad god ga neko iritira: “Ta osoba je samo prazan čamac. Ljutnja je u meni...”
ZANIMLJIVOSTI
Od radikalnih ideja do prihvaćenih stavova
Možda će vas iznenaditi, ali Barack Obama na početku mandata nije podržavao istospolne brakove. Tek kad je podrška javnosti porasla, i on je promijenio stav.
Ovaj primjer savršeno objašnjava Overtonov prozor - okvir ideja koje društvo u datom trenutku smatra prihvatljivima. Ideje unutar prozora smatraju se “normalnim”, dok one izvan njega djeluju radikalno ili neprihvatljivo. Prozor se s vremenom pomjera, i ono što je nekad bilo nezamislivo može postati dio opšteprihvaćenih stavova.
Primjeri su svuda oko nas: prava žena, ekološke inicijative ili zabrana pušenja. Overtonov prozor pokazuje kako se naše percepcije i politike mijenjaju u skladu s novim uvjerenjima.
Odakle dolaze naše osobine?
Bihevioralna genetika, kroz studije na blizancima i usvojenoj djeci, otkriva četiri ključna pravila:
Naše ponašanje je djelomično nasljedno: geni igraju važnu ulogu u osobinama poput inteligencije i temperamenta.
Uticaj porodice je manji nego što mislimo: braća i sestre mogu biti veoma različiti iako dijele isti dom.
Jedinstvena iskustva su ključna: neočekivani faktori u svakodnevnom životu oblikuju svakog pojedinca na svoj način.
Osobine zavise od kombinacije mnogih gena: ne postoji jedan “gen za osobinu”.
Naše ponašanje je spoj gena, sredine i iskustava koji nas čine jedinstvenima.
Zašto dijelimo linkove i GIF-ove?
Papuanski pingvini poklanjaju kamenčiće kao znak pažnje. Mi ljudi nemamo kamenčiće, ali poklanjamo pažnju na sličan način: linkovima, GIF-ovima i vicevima.
Ovaj način izražavanja pažnje, poznat kao pebbling na engleskom, znači više nego što se možda čini na prvi pogled. Kada vam neko pošalje nešto zanimljivo, to je njihov mali znak da misle na vas.
CITAT
Dobar čovjek ne postoji, to je zabluda loših ljudi. Dobar čovjek je vještačka tvorevina, rezultat teške unutrašnje borbe sa samim sobom.
ZUKO DŽUMHUR