#105 Razgovor sa samim sobom
Big Ideas (Little Pictures) - Jono Hey (knjiga), Parenting Strategies for Raising Resilient Kids - Dr. Becky Kennedy (podkast), Annual Review - Shane Parrish (life hack)
Dragi radoznali ljudi,
Nova godina donosi priliku za novi početak i nova pitanja.
U ovom broju ćete naći preporuke za knjigu koja pojednostavljuje velike ideje, podkast o roditeljstvu i framework za godišnji razgovor sami sa sobom. Tu su i zanimljivosti o slovu "đ", Janteovom zakonu i 12 dana Božića.
Nadam se da će vas ovaj broj inspirisati i zabaviti. Hvala što ste tu – i sretna nova godina!
PREPORUKE
Kad ideje ožive na papiru
KNJIGA: Big Ideas (Little Pictures) - Jono Hey
Jono Hey, autor newslettera Sketchplanations, poznat je po ilustracijama koje složene teme čine lako razumljivima. Njegove skice često koristim u Preporukama za radoznale kako bih pojasnio neku ideju – jasne su, simpatične i uvijek potiču na razmišljanje.
Knjiga Big Ideas (Little Pictures) okuplja Heyove najbolje radove na jednom mjestu. Savršena je za sve koji žele učiti bez zaranjanja u debele knjige. Obuhvata širok spektar tema – od nauke i psihologije do praktičnih životnih pitanja – i idealan je izbor za početak nove godine. Iako još nije prevedena na naš jezik, skice pričaju univerzalan jezik koji svako može razumjeti.
Bilo da tražite poklon za radoznale prijatelje ili želite sebi darovati novu perspektivu, ovo je super opcija. Kako kažu, slika vrijedi hiljadu (a nekad i tisuću) riječi.
Roditeljstvo: posao za koji nas niko ne priprema
VIDEO PODKAST: Dr. Becky Kennedy - Parenting Strategies for Raising Resilient Kids (The Tim Ferriss Show)
Roditeljstvo je vjerovatno najteži posao na svijetu. Nema obuke, nema pravog vodiča, a savjeti koje nalazimo često su kontradiktorni. Dr. Becky Kennedy, poznata kao "doktorica roditeljstva", u ovom razgovoru s Timom Ferrissom objašnjava zašto roditeljski instinkt nije dovoljan:
Ne bismo pustili nekoga da nas operiše samo zato što ima hirurški instinkt.
Naš zadatak je da se pripremimo – za njih, ali i za sebe. Razgovor je bogat praktičnim uvidima, a evo nekoliko koji su mi posebno rezonovali:
Granice su osnovni posao roditelja: Glavna zadaća roditelja nije da osiguraju trenutnu sreću djece, već da ih usmjere i čuvaju. Granice su odluke koje donosimo mi, bez zahtjeva za poslušnošću. Na primjer: “Ako ne siđeš s kauča, podignut ću te i staviti na pod jer je moj posao da te čuvam.”
Popravak situacije: Nakon teških trenutaka uvijek se možemo vratiti djetetu i preuzeti odgovornost za svoje ponašanje. Ovo ne samo da popravlja odnos nego i uči djecu kako ispraviti greške.
Radoznalost umjesto osude: Umjesto da osuđujemo ponašanje djeteta, pitajmo se: “Zašto se ovo dešava?” Na primjer: “Pitam se zašto ti je teško kad je vrijeme za spavanje?” Radoznalost otvara prostor za razumijevanje i dijalog.
Najvelikodušnija interpretacija: Umjesto da brzo zaključimo najgore, pokušajmo naći najpozitivnije objašnjenje. Ako dijete baca igračke, možda pokušava izraziti frustraciju jer ne zna kako drugačije komunicirati. Ovakav pristup gradi empatiju i pomaže nam reagovati smirenije.
Naša reakcija, naša odgovornost: Kad vičemo, to nije zato što nas dijete izluđuje, već zato što se borimo sa sopstvenim emocijama. Naša reakcija ne smije postati njihova odgovornost – ona je naša.
Ovaj razgovor nije samo za roditelje – ono što učimo o djeci, često možemo primijeniti i na druge odnose. A za sve koji žele znati više, knjiga dr. Becky Good Inside | Unutarnja dobrota dostupna je i u hrvatskom izdanju.
Najvažniji godišnji razgovor koji ćete voditi
LIFE HACK: Annual Review - Shane Parrish (Farnam Street)
Na poslu smo navikli na godišnje razgovore – pregledamo rezultate, uočimo slabosti i postavimo ciljeve. Ali, koliko nas to radi za vlastiti život?
Shane Parrish, autor bloga i podkasta Farnam Street, nudi framework za godišnji razgovor sa samim sobom.
Proces zahtijeva vrijeme i iskrenost – meni je bilo potrebno nekoliko dana i više sesija s papirom i olovkom. Kad sam naišao na teška pitanja, koristio sam ChatGPT kao coacha da razbistrim misli i dođem do pravih odgovora prije nego što ih zapišem.
Ključne smjernice su jednostavne:
Definišite šta za vas znači uspjeh.
Uklonite ono što vas usporava.
Fokusirajte se na tri cilja koji će oblikovati godinu.
Jedno pitanje mi se posebno svidjelo:
Zamislite da vrhunski CEO preuzme vaš život. Koje bi pokazatelje koristio da procijeni gdje ste sada?
Ovaj framework nije lak, ali je izuzetno koristan. Ako želite izvući maksimum iz 2025. godine, toplo ga preporučujem.
ZANIMLJIVOSTI
Kako je Gjuro postao Đuro
Šetajući Zagrebom, možda ste primijetili natpise poput "Prilaz Gjure Deželića" ili "Zlatarna Gjoni" i zapitali se otkud to misteriozno "gj".
Ispostavlja se da je "đ", koje danas uzimamo zdravo za gotovo, posljednje dodan grafem u našem zajedničkom jeziku. Zvanično ga je 1878. uveo Đuro Daničić, inspirisan slovom iz nordijskih jezika. Da, naša abeceda ima pomalo vikinški šmek.
Prije toga, zvuk "đ" je imao krizu identiteta. Pisao se kao dj, gj, dg, dgi, di, dy, gh, gi, gy i još barem desetak kreativnih varijacija. Izgleda da je svaka štamparija imala svoj recept.
Danas je "đ" standard, ali stare verzije još uvijek preživljavaju na gradskim pločama, podsjećajući nas da pravopis uvijek kaska za jezikom. Sljedeći put kad vidite "gj", sjetite se – čak je i jezik prolazio kroz svoje faze eksperimentisanja.
Nemoj misliti da si nešto posebno - evropski stav prema uspjehu
U Evropi se ne gleda blagonaklono na one koji se ističu. Skandinavci imaju Janteov zakon – skup od deset pravila koja su prvobitno bila zamišljena kao satira, ali su s vremenom postala dio kulturnog identiteta:
Ne misli da si nešto posebno.
Ne misli da si dobar kao mi.
Ne misli da si pametniji od nas.
Ne zamišljaj da si bolji od nas.
Ne misli da znaš više od nas.
Ne misli da si važniji od nas.
Ne misli da si u nečemu dobar.
Ne smij nam se.
Ne misli da je nekome stalo do tebe.
Ne misli da nas možeš nečemu naučiti.
Sličan stav ćemo pronaći i na našim prostorima. Fraze poput “Šta će ti to?” ili “Nemoj, nije to za tebe” odražavaju isti duh. Ove obrasce duhovito je obradio konceptualni umjetnik Damir Nikšić u svom videu Masovna hipnoza, gdje sarkastično prikazuje kako sami sebe sputavamo ovim uvjerenjima.
Dok Evropa njeguje ovakav mentalitet, u Americi je potpuno drugačije – tamo se ambicija i uspjeh otvoreno slave. Ostaje pitanje: šta je bolje? Da li nas skromnost i netalasanje čine sretnijima, ili sprečavaju da ostvarimo svoj puni potencijal?
Božić traje duže nego što mislimo
Božić nije samo jedan dan – tradicionalno traje 12 dana, od 25. decembra do Bogojavljenja, 6. januara.
Naravno, ovo se odnosi na gregorijanski kalendar. U 29. broju sam pisao o tome zašto neke pravoslavne crkve, uključujući i Srpsku, Božić obilježavaju 7. januara.
Ovaj period radosti i refleksije inspirisao je Shakespeareovu komediju Bogojavljenska noć (Twelfth Night u originalu) i poznatu pjesmu The Twelve Days of Christmas.
Dakle, ako vam praznične lampice još svijetle, opustite se – Božić još traje.
CITAT
Prava mjera vrhunske inteligencije je sposobnost da istovremeno prihvatite dvije suprotstavljene ideje, a da pritom zadržite jasnoću misli i sposobnost djelovanja.
F. SCOTT FITZGERALD
Fantasticno
Ovaj broj je posebo inspirativan i poticajan. I raznovrstan. Od poticaja za samo-ispitivanje, preko korisnih uputa za roditelje do informacije da nismo sa svojim mentalitetom mediokritetsva, usamljeni na planeti (iako to nije baš neka utjeha). I drugi prilozi su vrlo interesantni.
Toplo preporučujem knjigu koju je napisao David S. Landes: Bogatstvo i siromaštvo nacija-zašto su jedni bogati a drugi siromašni"