#11 Preporuke za radoznale - osnove finansijske pismenosti, da li ste ekstrovert, društvena igra za cijelu porodicu, kraj malarije
Vozdra raja!
Preporuke za radoznale vam svakog drugog četvrtka pišu o zanimljivostima iz različitih oblasti: knjige, inspirativni članci i podcast epizode, korisne aplikacije i gadgeti, pozitivne vijesti, testovi, društvene igre, life hacks, te sve ono što danas još ne znamo, ali ćemo radoznalošću saznati!
Ako smatrate da bi se ovaj newsletter mogao svidjeti i vašim prijateljima, unaprijed hvala što ćete podijeliti link za prijavu na društvenim mrežama.
KNJIGA
Vodič za investiranje Bogleheadsa
Jedna od boljih stvari koje možete pogledati na TV-u je serija Billions. Glavni lik je Axe, beskrupulozni i simpatični vlasnik investicionog hedge fonda čiji je posao da za pozamašnu proviziju upravlja novcem bogatih ljudi i institucija. Služi se vrhunskim analitičarima, naprednim algoritmima, ali i insajderskim informacijama kako bi odabrao prave dionice u pravo vrijeme i tako pobijedio tržište.
Međutim, u stvarnom svijetu će 90% investicionih fondova ostvariti slabiji rezultat od tržišnog prosjeka. S druge strane, investiranje u indeksni fond - košaricu koja sadrži sve dionice i na taj način prati berzanski indeks odnosno prosjek tržišta, će u roku od deset godina pobijediti gotovo svaki investicioni fond.
Međutim, investiranje u indekse nije bilo moguće dok se američki investitor John Bogle nije sjetio da kreira prve indeksne fondove. Na taj način je omogućio običnim ljudima bez finansijskog predznanja i pristupa savjetnicima da investiraju na berzi i tako uštede mnogo više nego da su držali novac u banci. Bogle je tako pokrenuo revoluciju u investiranju, pa danas čak 55% američkih domaćinstava dio imovine drži u dionicama.
Ako se ikada podigne kip u čast osobi koja je najviše učinila za investitore, to bi bez sumnje trebao biti John Bogle.
WARREN BUFFET
Entuzijastični investitori širom svijeta su kreirali cijelu filozofiju na osnovu Bogleovih savjeta, te su se u njegovu čast prozvali Bogleheads, a najkorisniji savjeti su sadržani u ovoj knjizi.
Koliko možete uštediti ako na vrijeme počnete investirati? Koliko obveznica trebate imati u portfoliju? Kako se zaštititi od inflacije? Kada se isplati kupiti novi auto? Da li vam je potrebno životno osiguranje? Koja uvjerenja rade protiv vas (npr. lažna sigurnost koju osjećamo kada investiramo zajedno sa grupom ljudi)?
Iako je knjiga namijenjena prevashodno američkim investitorima, savjeti su primjenjivi i za nas Evropljane, a Bogleheadsi su također napravili i odličnu wikipediju sa korisnim resursima za investitore iz ostatka svijeta.
Postoji bezbroj knjiga na ovu temu, ali je Vodič za investiranje Bogleheadsa bez dileme knjiga od koje treba početi ako vas zanimaju investiranje i finansijska pismenost.
TEST
Big Five - zlatni standard testova ličnosti
Koji ste lik iz Prijatelja? Koja ste Disneyjeva princeza? Da li biste bili Slytherin ili Ravenclaw u Hogwartsu?
Na internetu ćete pronaći obilje personality testova, jer smo sami sebi uvijek najzanimljivija tema. Kada ih uradimo, nadamo se da ćemo saznati nešto novo o sebi. Ovakvi testovi su zabavni, ali nažalost nisu naučno utemeljeni.
Korporacije su također veliki fanovi testova ličnosti i koriste ih da bolje procijene kandidate tokom zapošljavanja, ili da odrede kako motivisati različite tipove ljudi. Najpopularniji izbor je Myers-Briggs (MBTI), koji će vas svrstati u jedan od 16 tipova ličnosti. Zli jezici bi rekli da korporacije jednostavno žele razvrstati ljude u kutije, kako se menadžeri ne bi morali truditi da osmisle drugačiji pristup za svakog člana tima. Međutim, iako je popularan, MBTI također nije zasnovan na naučnim studijama.
Srećom, postoji jedan test ličnosti kojeg većina psihologa smatra za zlatni standard. Radi se o Big Five (OCEAN) testu koji mjeri pet faktora za koje su psiholozi utvrdili da su srž naše ličnosti. Tih pet faktora su:
Openness (otvorenost) - koliko je osoba otvorena za nove ideje i iskustva;
Conscientiousness (savjesnost) - koliko je osoba usmjerena na ciljeve, uporna i organizovana;
Extraversion (ekstrovertnost) - koliko osoba dobija energiju od vanjskog svijeta;
Agreeableness (nagodnost) - koliko osoba stavlja tuđe interese i potrebe ispred svojih;
Neuroticism (neurotičnost) - koliko je osoba osjetljiva na stres i negativne emocionalne okidače.
Big Five se razlikuje od drugih testova zbog toga što ne svrstava ljude u različite unaprijed određene tipove ličnosti, jer to ionako ne bi imalo smisla. Tako naprimjer nećete saznati da li ste introvert ili ekstrovert, već gdje se nalazite na spektru od 0 do 100.
Postoje zanimljive razlike među polovima. Žene će prilikom popunjavanja testa odabrati odgovore koji ukazuju na višu neurotičnost, nagodnost, toplinu (aspekt ekstrovertnosti) i otvorenost prema osjećanjima. S druge strane, muškarci će imati veću asertivnost (aspekt ekstrovertnosti) i otvorenost prema idejama.
Najbolja stvar kod ovog testa je što se možete lako uporediti s drugima. Na ovom linku ćete uz rezultate svog testa dobiti rezultat prosječnog Amerikanca, ali i prosječan rezultat čitaoca zaradoznale.com koji su do sada ispunili test. Test ima 30 pitanja i trebat će vam samo pet minuta da ga ispunite. Ako vas zanima detaljniji feedback, na ovoj stranici možete uraditi dužu verziju testa.
Testovi ličnosti i psihologija su mi oduvijek bili fascinantne teme, pa ću u narednom broju predstaviti još jedan zanimljiv test koji daje nešto drugačije uvide.
DRUŠTVENA IGRA
Azul - strateška igra za cijelu porodicu
Društvene igre su napravile iznenađujući comeback tokom pandemije. Jednostavno želimo više interakcije sa ljudima, malo odmora od tehnologije, te opuštanje uz nešto što će nam zaokupiti pažnju. Međutim, društvene igre koje su popularne na našim prostorima brzo dosade - Monopoly predugo traje, za Pictionary često treba rječnik stranih riječi, dok je Uno prejednostavan. Zato je tu Azul - pametna i zabavna strateška igra u kojoj se stavljate u ulogu... keramičara!?
U Azulu se cijela priča vrti oko slaganja keramičkih pločica (azulejosa) u palači portugalskog kralja. Igrači uzimaju pločice iz fabrika, slažu ih po određenim pravilima na svoj mozaik i prikupljaju poene. Ako birate mudro, možete zeznuti druge igrače koji će imati višak materijala i tako dobiti negativne poene.
Svjestan sam da na prvu ovo ne zvuči previše uzbudljivo, ali Azulova genijalnost je u tome što je odlična igra za početnike. S jedne strane, nema previše elemenata kojima treba upravljati i brzo se nauče pravila. Ipak, u igri ima dovoljno strategije da sigurno neće brzo dosaditi, jer sve vrijeme trebate držati koncentraciju i razmišljati par koraka unaprijed.
Za razliku od sličnih igri koje traže veći broj igrača, može se igrati i u dvoje. Brzo se igra i partija najčešće traje oko pola sata, a šlag na tortu je što pločice za igru izgledaju prelijepo.
Ako bih mogao preporučiti jednu društvenu igru koja će se svidjeti svakoj porodici, to bi sasvim sigurno bio Azul.
POZITIVA
Malarija bi uskoro mogla biti iskorijenjena
Kada čujemo o malariji, najčešće pomislimo da je to tropska bolest koja se dešava negdje daleko od nas. Međutim, malarija je nekada bila itekako prisutna na našim prostorima. Brijuni, nacionalni park i nekadašnja Titova rezidencija, su zbog problema s malarijom bili praktički nenaseljeni. Bilo je tako sve do 1901. kada je pozvan njemački mikrobiolog Robert Koch koji je isušivanjem močvara u kojima su živjeli komarci uspio iskorijeniti malariju. Koch će nekoliko godina nakon toga dobiti i Nobelovu nagradu zbog lijeka protiv tuberkuloze.
Malarija je danas globalni zdravstveni problem jer oko 40% stanovništva naše planete živi u područjima gdje vlada rizik obolijevanja od ove bolesti. Prošle godine je od malarije umrlo više od 400.000 ljudi, a većina su nažalost bili djeca. Međutim, ne možemo isušiti sve močvare svijeta i promijeniti klimu samo kako bismo regulisali broj komaraca.
Zbog toga je kao veliko iznenađenje došla vijest da je tim iz Oxforda razvio vakcinu koja je pokazala stopu efektivnosti od 77% u studiji na 450 djece. Ako se isti rezultat ponovi i na većoj studiji, to bi mogao biti kraj malarije!
Kao i obično, ako imate neku preporuku ili komentar, obavezno pišite na newsletter@zaradoznale.com (ili samo odgovorite na ovaj mail). Ako pošaljete bilo kakav mail, također ćete osigurati da budući newsletteri slučajno ne završe u promotions ili junk folderu.
Ponovo se čitamo za dvije sedmice!