#78 Gdje je Del Boy, poezija izgovorene riječi, moderni paradoksi
Where's Del Boy? (strip), Spoken word poezija - Ena Rajić (video), Paradoksi modernog doba (članak)
STRIP
Gde je Del Boj?
Piše Marko Ilić
Ako ste voleli Mućke… kakav glup početak, naravno da jeste, i naravno da ih još uvek volite… Svako malo uz par piva sa drugarima neko pomene Ujka Alberta, to da ćemo naredne godine u ovo vreme biti milioneri, seti se dijaloga Del Boja sa Bojsijem ili Rodnija sa Trigerom.
No ukoliko želite da se prisetite nezaboravnih epizoda braće Troter, odličan podsetnik napravio nam je autor legendarne serije, Džim Salivan, ovog puta u formi stripa Where's Del Boy?.
Sa stranice na stranicu, tražeći Del Boja, inspektori Hoskins i Slejter prolaze kroz legendarne skečeve Mućki, od pijace u Pekamu, paba Ragina Glava, plaže Margejt, nastupa Tonija Angelina (koji peva sve pesme bez slova R), pa sve do iznenadnog odlaska u Majami.
Tražeći Trotera starijeg, inspektori prave spisak dokaza koje pronalaze u potrazi, a to uključuje boce Pekamske izvorske vode, kartone letonskog šablija, oštećenu trubu, albanski kasetofon za automobil, kinesku urnu, zvono za ulazna vrata sa tonovima himne, R-A-J-H kompjutere, kutiju sa 250 „zlatnih“ lanaca, majice sa natpisom „Free Nelson Mandela“…
Ako ste sebi za praznike namenili poklon koji će vam vratiti osmeh na lice, a takođe biti odličan brevijar troterologije, ovo je štivo za vas.
Lovely jubbly! You know it makes sense!
VIDEO
Poezija izgovorene riječi
Šta bi se desilo kad biste spojili poeziju i standup?
Rezultat bi bila spoken word poezija.
Međutim, za razliku od standupa, cilj nije nužno nasmijati publiku, već je zadeverati (bosanska riječ koju koristimo kad nas nešto natjera na razmišljanje).
Ovo je jedna od onih stvari koje je jednostavnije pokazati nego objasniti, zato vas molim da poslušate satiričnu i provokativnu spoken word poeziju genijalne Ene Rajić:
ČLANAK
Paradoksi modernog doba
Paradoks je pojava koja se na prvu čini kontradiktorna, ali je ipak istinita.
Autor David Perell je napisao zanimljiv članak o paradoksima modernog doba.
Ova tri su me se najviše dojmila:
Paradoks čitanja: iako zaboravljamo većinu onoga što pročitamo, ideje iz knjiga će nas svejedno promijeniti
Paradoks donošenja odluka: bolje je presjeći i donijeti odluku, umjesto čekati najbolju opciju; to implicira da su najbolje odluke zapravo suboptimalne
Paradoks originalnosti: neki od najvećih umjetnika su pronašli svoj glas tako što su prvo kopirali druge
ZANIMLJIVOSTI
Kad vještačka inteligencija zakaže
Berlinski umjetnik Simon Weckert je hodao praznom ulicom i vukao kolica sa 99 upaljenih telefona. Google Maps algoritam je “pomislio” da se radi o zastoju u saobraćaju.
Bard, Googleov odgovor na Chat GPT, imao je nezgodan lapsus prilikom predstavljanja javnosti. Iznio je informaciju da je nedavno otkrivena prva planeta izvan Sunčevog sistema, iako se to zapravo desilo prije više od 20 godina. Vrijednost dionica Googlea je odmah pala za 100 milijardi dolara.
Novozelanđanin kineskog porijekla nije mogao produžiti pasoš jer je softver utvrdio da žmiri na slici.
CITAT
U našim modernim lobanjama nalazi se um iz kamenog doba.
John Tooby & Leda Cosmides