#80 Best of Preporuke za radoznale
Open Borders - Bryan Caplan (strip), Kako završiti svađu unutar minute (life hack), Shark Tank (TV)
Ovim brojem ulazimo u četvrtu godinu postojanja Preporuka za radoznale.
Od srca vam hvala na lojalnom čitanju i moralnoj podršci, te komentarima i prijedlozima koje mi šaljete nakon svakog broja!
Ovo je možda dobra prilika da podsjetim na naš program preporuka: ako vam se sviđa ovaj newsletter i mislite da bi mogao biti zanimljivi dragim osobama oko vas, sada imate priliku preporučiti Preporuke za radoznale i pritom osvojiti nagrade:
5 preporuka: dobivate pristup ekskluzivnom sadržaju
10 preporuka: zovem vas na kafu
25 preporuka: šaljem vam knjigu koja mi je promijenila život
Sve što trebate napraviti je kliknuti na ‘Refer a friend’ i poslati link prijateljima.
Hvala vam što pomažete u širenju ideja i činite našu zajednicu radoznalih umova još većom i boljom!
Potrefilo se da smo na treću godišnjicu došli i do novog okruglog (80. po redu) broja, a tradicija nalaže da ponovim neke od omiljenih preporuka iz prethodnih brojeva koje ste možda propustili.
Prije toga, imam jednu bonus preporuku, a radi se o portalu Velike priče:
to je prvi portal koji se obraća publici širom bivše Jugoslavije (baš kao i ovaj newsletter),
okuplja impresivnu ekipu novinara i kolumnista iz cijele regije,
svakodnevno objavljuje kvalitetne tekstove (long-reads) kakve ne možete pročitati na većini drugih portala.
Pretplata košta 5 eura mjesečno, a trenutno možete pročitati deset tekstova besplatno.
Za kraj ovog malo dužeg uvoda nego inače, želim vam puno zdravlja i smijeha u novoj godini, a za ostalo ćemo lako!
STRIP
Zašto granice trebaju biti otvorene?
Kada ste posljednji put pročitali neku knjigu koja je u potpunosti promijenila vaše mišljenje o nekoj temi? A pogotovo ako se radi o temi koja je osjetljiva i polarizujuća kao što je migracija.
Naša regija je već godinama tranzitna ruta za migrante, a svjedoci smo i sve većeg broja stranih radnika u većim gradovima i turističkim destinacijama, pa vjerujem da je većina vas formirala određeni stav po ovom pitanju.
U mom slučaju, s humanitarnog aspekta sam podržavao otvaranje granica kad su u pitanju izbjeglice. Međutim, nisam bio ubijeđen da je doseljavanje ekonomskih migranata dobra stvar za jednu zemlju i njene građane. A onda sam pročitao ovu knjigu i moji raniji stavovi su pali u vodu.
Open Borders je graphic novel, što je zapravo fensi naziv za stripove koje čitaju odrasli. Iako je ispričana u formi stripa, ovo je svejedno najradikalnija knjiga koju sam pročitao. Radikalna je zbog svoje ideje, a to je da bi svaki pojedinac i svaka zemlja na svijetu imali koristi ako bi granice bile potpuno otvorene. To bi značilo da bi svako imao mogućnost i pravo da živi i radi gdjegod želi u svijetu, sve dok poštuje lokalne zakone.
Siguran sam da vam na prvu pada napamet više razloga zašto otvorene granice ne bi zaživjele u praksi. Štaviše, sve veći broj političara koristi zatvaranje granica i suzbijanje migracije kao glavne ideje na osnovu kojih traže povjerenje glasača.
Međutim, genijalnost ove knjige leži u tome što za svaki argument protiv migracije nudi kompromisno rješenje. Na primjer, ako nas je strah da migranti neće pričati naš jezik, poznavanje jezika treba biti uslov da bi dobili boravišnu dozvolu. Ili ako mislimo da će biti na teretu drugim građanima, neka plaćaju veći porez.
U konačnici, veći broj doseljenika će u ekonomskom smislu biti bolji i za njih i za zemlju koja ih je primila. Pošto prosječna balkanska porodica ima tetku u Njemačkoj, nama ovaj argument ne bi trebao biti stran.
LIFE HACK
Kako završiti svađu unutar minute?
Najveći problem sa svađama je što one jednostavno ne funkcionišu.
Ono što počne kao jednostavna rasprava često dovede do zauzimanja pozicija i podizanja tenzija.
Tada se najčešće desi neko od ponašanja koje psiholozi nazivaju četiri jahača apokalipse:
kritika,
omalovažavanje,
odbrambeni mehanizam i
povlačenje.
Ovakve situacije se svakodnevno dešavaju među partnerima, prijateljima i kolegama, te dokazivanje ko je u pravu postaje cilj sam po sebi.
Srećom, postoje četiri stvari koje možete izgovoriti, a koje će u 99% slučajeva spriječiti svađu unutar prve minute diskusije:
Daj da malo razmislim o tome. Na taj način kupujete vrijeme i sprječavate ljutnju.
Možda si u pravu. Pokazujete spremnost na kompromis, te uvažavate drugu stranu.
Razumijem. Nudite empatiju, što je bitno čak i ako se ne slažete.
Žao mi je. Najmoćnije riječi u bilo kom jeziku kojima preuzimate dio odgovornosti za situaciju.
TV
Šta čini dobru poslovnu ideju?
Nekad mi se čini da svi gledamo iste stvari na TV-u.
Živimo u Netflix eri koja je dovela do toga da imamo praktički neograničen izbor filmova i serija. Svejedno, u razgovoru s prijateljima se često stiče dojam da svi gledaju jednu ili dvije najpopularnije serije u tom trenutku. Zbog toga sam počeo cijeniti preporuke za drugačije TV sadržaje, koji u isto vrijeme mogu biti zabavni, inspirativni i edukativni.
A najbolji primjer takvog TV programa je Shark Tank.
Radi se o reality showu u kojem preduzetnici prezentuju svoje proizvode panelu od pet investitora (“ajkula”). Ako se neko od investitora zainteresuje, na licu mjesta će dati ponudu da kupe dio kompanije i postanu partneri. S druge strane, ako preduzetnik ne uspije zainteresovati ajkule, ili ako ne prihvati nijednu od ponuda, svi odlaze praznih ruku.
Zašto je Shark Tank tako dobar?
Odlični članovi žirija. Svi investitori su harizmatični, postavljaju brutalno dobra pitanja i imaju odličnu međusobnu hemiju. Mark Cuban je internet preduzetnik i vlasnik Dallas Mavericksa. Lori Greiner vodi QVC, globalnu teleshop platformu. Robert Herjavec je Kanađanin hrvatskih korijena koji je novac zaradio na cyber-securityju. Povremeno se u ulozi gostujućih investitora pojavljuju i poznate ličnosti kao što su Charles Barkley, Ashton Kutcher i Richard Branson.
Besplatna edukacija o preduzetništvu. Nakon što pogledate nekoliko epizoda, i sami ćete početi razmišljati koliko vrijede pojedine kompanije, za šta biste upotrijebili novac da je u pitanju vaša ideja, te zašto je bolje prodavati proizvode na vlastitoj web stranici.
Zabavno je! Otkrit ćete inovativne proizvode koje ćete možda i sami kupiti, a nivo tenzije koji se stvara kada se ajkule istinski počnu takmičiti oko ulaganja u istu ideju je teško prepričati.
Shark Tank nažalost još uvijek nije dostupan na streaming platformama u našoj regiji, ali se dosta epizoda može u cijelosti pogledati na YouTubeu.
ZANIMLJIVOSTI
Genijalni srpski naučnik Milutin Milanković je 1923. osmislio revidirani julijanski kalendar koji najpreciznije prati godišnja doba. Njegova primjena bi dovela do usaglašavanja sa gregorijanskim kalendarom, čime bi svi kršćani svijeta slavili Božić na isti dan. Novi kalendar je prihvatila većina pravoslavnih crkvi, osim Ruske, Jerusalemske i, iznenađujuće - Srpske!
Iako ga ne obilježavaju kao praznik, Isusovo rođenje predstavlja sveti događaj i za muslimane. Tom čudesnom događaju su posvećena dva poglavlja Kur'ana, a muslimani vjeruju da je Isus doslovna Božanska Riječ, te kao i kršćani očekuju njegov drugi dolazak.
Isus kao historijska ličnost sigurno nije rođen u decembru, ali je crkva odlučila da se njegov rođendan obilježava blizu zimske ravnodnevnice (solsticija). Brojni narodi su u tom periodu imali blagdane - Rimljani Saturnalije, Jevreji Hanuku, Perzijanci Jaldu, a Germani Jul. Rođenje predstavlja simboličku pobjedu svjetla nad tamom, pa ne čudi da je solsticij (trenutak kada dani postaju duži) bio simbolički rođendan brojnih mitoloških figura kao što su egipatski Horus i perzijski Mitra.
CITAT
Jedan od rijetkih željeznih zakona historije je da luksuzi obično postaju neophodnosti i stvaraju nove obaveze.
YUVAL NOAH HARARI