#96 Mračna strana bajki, četvrta dimenzija, otkud Gramsci na krajnjoj desnici
Nettle & Bone - T. Kingfisher (knjiga), Zavirite u četvrtu dimenziju - Carl Sagan (video), Kako je Gramsci završio na krajnjoj desnici - Srđan Vučetić (članak)
Veliko mi je zadovoljstvo predstaviti novog gostujućeg autora!
Srđan Vučetić je Željovac, ljubitelj naučne fantastike, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Ottawi i jedan od autora knjige World of the Right: Radical Conservatism and Global Order (Cambridge University Press, 2024).
KNJIGA
Mračna strana bajki
Slijedi još jedna u nizu laganih ljetnih preporuka.
Ovaj put se radi o netipičnoj bajci, a ovo su tri razloga zašto bi vam se mogla svidjeti:
Razlog #1: Neobična junakinja
Glavni lik nije dama u nevolji niti princ na bijelom konju. Kao treća kćerka, nikada nije očekivala da će postati heroina, ali upravo njena jednostavnost je čini zanimljivom.
Razlog #2: Mračna, ali dirljiva priča
Knjiga istražuje tamnu stranu klasičnih bajki, postavljajući pitanja koja vjerovatno nikada niste razmatrali. Autorica T. Kingfisher je inspirisana time kako su stare bajke često imale uznemirujuće podloge. Ovo nije priča u kojoj se princeza udaje za princa, već u kojoj ga ubija.
Razlog #3: Nadahnuto pripovijedanje
Tempo je brz, humor crn, a likovi nesvakidašnji: tu su kokoš opsjednuta demonom, dobra vila koja bolje baca kletve nego blagoslove i vitez koji bježi od zakona.
Ako želite knjigu koja će vas nasmijati i zamisliti (pomalo u stilu Terryja Pratchetta), Nettle & Bone je pravi izbor.
VIDEO
Zavirite u četvrtu dimenziju
Carl Sagan je bio legendarni astrofizičar i jedan od najboljih popularizatora nauke. Posjedovao je nevjerovatnu sposobnost da kompleksne ideje objasni na jednostavan način.
Zamislite svijet u kojem postoje dimenzije koje ne možemo vidjeti ni razumjeti. Zvuči pomalo ludo, zar ne?
Ali upravo o tome Sagan govori u ovom fascinantnom 7-minutnom videu.
Koristeći primjer fiktivne “ravne zemlje” (Flatland), pokazuje kako bi izgledalo kada bi trodimenzionalno biće poput nas ušlo u dvodimenzionalni svijet. Stanovnici tog svijeta ne bi mogli pojmiti treću dimenziju, baš kao što ni mi ne možemo zamisliti četvrtu. Ali možda možemo barem zaviriti kroz primjer četverodimenzionalne kocke.
Dimenzije su više od apstraktnih matematičkih pojmova - ključne su za razumijevanje svemira u kojem živimo. Da bismo shvatili teoriju struna, moramo pretpostaviti postojanje čak sedam dodatnih dimenzija!
Saganova objašnjenja nam omogućuju da se na trenutak osjećamo pametnije.
ČLANAK
Kako je Gramsci završio na krajnjoj desnici?
Piše Srđan Vučetić
Možda nikada niste čuli za Antonija Gramscija, ali njegovo ime se sve više spominje – i to na neočekivanim mjestima. Gramsci, italijanski marksistički teoretičar i jedan od osnivača Komunističke partije Italije, proveo je godine u zatvoru pod Mussolinijevim režimom. Tamo je napisao svoja najvažnija djela, poznata kao Zatvorske sveske, koja su analizirala moć, kulturu i društvo, a i dan-danas se koriste kao priručnik za politički aktivizam.
Zvuči kao da bi njegovo nasljeđe trebalo ostati duboko u sferi ljevice, zar ne? Međutim, Gramscijeve ideje o kulturnoj hegemoniji su zadobile pažnju i na drugoj strani političkog spektra – radikalnoj desnici. U današnjem svijetu, gdje se politika sve više radikalizuje, Gramsci se iznenada pojavljuje kao figura od interesa za obje strane.
Zašto je to važno?
Kulturna hegemonija: Gramsci je vjerovao da kapital i vladajuće elite ne održavaju moć samo kroz silu, već kroz kombinaciju prisile i pristanka. “Hegemonija” se dakle vrši i putem kontrole “kulture” – od školstva, medija, i književnosti do arhitekture i imena ulica.
Rat ideja: Gramsci je tvrdio da se prava revolucija ne događa samo na ulicama, već i u dugoročnoj borbi za svakodnevnu svijest o svijetu, kulturnim vrijednostima i društvenim normama. To je ono što on naziva "zdravim razumom" – ideje koje svi uzimamo zdravo za gotovo, a koje oblikuju naše stavove i ponašanje.
Kako se desnica prilagodila: Početkom 1970-ih, nova generacija desničara, posebno u Francuskoj, počela je primjenjivati Gramscijeve analize i teorije. Oni su shvatili da mogu koristiti iste kontra-hegemonijske tehnike za širenje svojih ideja i suprotstavljanje vladajućim elitama, ali u korist konzervativnih i nacionalističkih ciljeva.
A zašto bi vam ovo trebalo biti važno danas?
Politička radikalizacija: U današnjem svijetu, politički ekstremizmi sve više preuzimaju glavnu scenu. Radikalizacija nije nova pojava, ali posljednjih je godina postala dublja, posebno uslijed razvoja novih tehnologija i sve raširenijeg informisanja kroz društvene medije.
Ljevica/desnica: Često čujemo da je ova dihotomija postala lažna, jer ljevica ne zastupa radnike, kao ni desnica kapital. No ideje koje su nekada pripadale ljevici sada su iskorištene od strane krajnje desnice kako bi se opravdala njihova vizija svijeta. Gramsci, koji je bio protivnik fašizma i zagovornik progresivnog društva, postao je simbol i za one koji zagovaraju suprotnu agendu.
Kritičko razmišljanje: Kako se političke ideje i slogani prepliću u današnjem diskursu, važno je biti svjestan kako se diskursom da manipulisati. Neophodno je kritički pristupiti informacijama i prepoznati kako se određene grupe bore za kontrolnu kulturnog prostora.
Stari svijet umire, a novi se još ne rađa; ulazimo u vrijeme čudovišta.
ANTONIO GRAMSCI
Iako je gornji citat možda kliše, ove riječi odzvanjaju i danas. U vremenu kada su političke podjele sve dublje, vraćanje originalnim izvorima i razumijevanje konteksta postaje ključ za kritičko razmišljanje.
ZANIMLJIVOSTI
Pušenje zaista ubija
Prodaja cigareta i smrtnost uzrokovana rakom pluća.
Dvije identične krive, sa odmakom od 25 godina.
Karta zemljotresa
Zemljotresi se najčešće događaju u oblastima gdje se susreću tektonske ploče.
Zemljina kora je podijeljena na nekoliko velikih i malih ploča koje su u stalnom pokretu.
Na karti možete vidjeti uporedan pregled zabilježenih zemljotresa i granica tektonskih ploča.
Zablude o životinjama
Miševi ne vole sir, a ni zečevi nisu veliki ljubitelji mrkve.
Nojevi ne zabijaju glavu u pijesak.
Šišmiši nisu slijepi.
Zlatne ribice nemaju tako loše pamćenje.
Bikovi ne jure na crvenu boju. Štaviše, uopšte ne razlikuju boje. Jednostavno ih nervira toreador.
CITAT
Prisustvo onih koji traže istinu je beskonačno bolje od prisustva onih koji misle da su je pronašli.
TERRY PRATCHETT
Redovno i pažljivo čitam. Hvala na trudu i čestitam na izboru tema.