Geografija kao sudbina
Zatočenici geografije | U okovima geografije | Prisoners of Geography (Tim Marshall)
Zašto se Evropa nikada neće ujediniti?
Zašto je SAD-u bilo suđeno da postane vodeća sila svijeta?
Zašto je Putin opsjednut Ukrajinom?
Kada pričamo o situaciji o svijetu, često se akcenat stavlja na moderne granice, međunarodne ugovore, rasprostranjenost jezika i religija...
Međutim, da bismo razumjeli šta se zaista dešava, moramo pogledati kartu.
Glavna ideja knjige Zatočenici geografije je da geografija igra ključnu ulogu šta neka država može i ne može napraviti.
Japan ne može pokrenuti naftnu industriju iz prostog razloga jer nema naftu. Ovisnost o američkoj nafti je bio i ključni razlog njihovog napada na Pearl Harbor u Drugom svjetskom ratu.
Iako imaju dugu granicu i različite kulture, Kina nikada nije pokušala osvojiti Indiju, jer se između njih nalaze nepremostivi Himalaji. Isto tako, uprkos kampanji Dalaj-lame i budista širom svijeta, Kina nikada neće napustiti okupirani Tibet. Ne samo da Tibet predstavlja prirodnu granicu prema Indiji, već je i izvorište tri najveće kineske rijeke.
Veliki broj međusobno povezanih i ujedno plovnih rijeka je doprinio razvoju trgovine u sjevernoj Evropi. Trgovina je opet dovela do formiranja većih gradova, što je dalje uticalo na razvoj kulture i tehnologije. S druge strane, afričke rijeke su ispresijecane vodopadima što onemogućuje plovidbu i trgovinu i predstavlja veliku prepreku razvoju.
A pošto je mogući napad Rusije na Ukrajinu trenutno u fokusu svjetske javnosti, možda će vam biti zanimljivo da pogledate šta o tome kaže autor knjige, Tim Marshall.