Goodreads
Čovjek koji čita proživi hiljadu života prije nego što umre. Čovjek koji ne čita živi samo jedan.
GEORGE R.R. MARTIN
Vjerovatno ste bar jednom pomislili: tako bih volio više čitati, ali jednostavno ne stižem. Potpuno je razumljivo - život je brži nego ikada, pokušavamo strpati što više obaveza u jedan dan, a u svakom trenutku su na klik dostupni portali s vijestima, društvene mreže i Netflix. U prosjeku, pola ljudi iz naše regije nikako ne čita knjige, a oni koji čitaju uspiju završiti oko dvije knjige godišnje.
Postoji par dobrih članaka sa savjetima kako pročitati 100 knjiga godišnje i imati život u isto vrijeme. Savjeti se svode na sljedeće:
čitati knjige iz različitih oblasti (kada jedna dosadi, početi drugu);
rezervisati vrijeme za čitanje prije spavanja (ili odmah kada se probudite);
voditi evidenciju koliko knjiga se pročitalo;
smanjiti trošak - učlaniti se u biblioteku ili preći na elektronske knjige;
čitati u svakoj prilici (npr. dok čekate u redu) na mobitelu ili Kindleu, ili slušati audio knjige dok se vozite.
Međutim, u mom slučaju je upalilo nešto drugo: javno obvezivanje da ću pročitati 50 knjiga do kraja godine na Goodreads Reading Challenge. Kada javno kažete da ćete nešto napraviti, psihologija radi svoje i počnete vjerovati da je taj cilj ostvariv.
Goodreads je inače online platforma za knjigoljupce gdje ćete na osnovu knjiga koje ste već pročitali dobiti odlične preporuke. Slično kao što postoji nepisano pravilo da se ne isplati gledati film sa IMDb ocjenom nižom od 6,5 (ili seriju sa ocjenom nižom od 8), na Goodreadsu dobre knjige imaju ocjenu 4 ili više. Također se možete povezati s prijateljima na Goodreadsu i vidjeti šta oni čitaju. Najbolja stvar: backlog nepročitanih knjiga postaje malo podnošljiviji kada te knjige unesete na to-read policu i sortirate po žanrovima.
Stoga ako se ipak odlučite da ćete donijeti novogodišnju odluku, neka to onda bude da ćete pročitati više knjiga!