Kako ne biti glup - esej o boljem donošenju odluka
Adam Robinson, autor, edukator, šahovski velemajstor, te finansijski savjetnik hedge fondova, je jednom prilikom pozvan da održi predavanje na konferenciji elitnih investitora iz cijelog svijeta. Odlučio se za provokativnu temu: kako ne biti glup. Organizatori konferencije su razumljivo bili potpuno zbunjeni odabirom teme. Većina ljudi definiše glupost kao ono što je suprotno od inteligencije. Međutim, Robinson ih je ubijedio da prihvate temu tako što je ponudio novu definiciju gluposti.
Glupost je kada previdimo ili odbacimo ključne informacije koje su nam pred nosom.
ADAM ROBINSON
Robinson je smatrao da je to relevantna tema jer je izračunao da u američkim bolnicama zbog grešaka koje su se mogle spriječiti (drugim riječima, zbog gluposti) svake godine umre između 200.000 i 400.000 ljudi. Nakon raka i srčanih oboljenja, ljudske greške su vodeći uzrok smrti. Doktori tu nisu sami, jer se glupe greške redovno dešavaju i drugim inteligentnim ljudima. Ernest Hemingway je na početku karijere zabunom na željezničkoj stanici nepovratno ostao bez svih djela koje je do tada napisao. Svake godine se nekoliko puta desi da vrhunski muzičari u taksiju zaborave instrumente koji vrijede milione.
Robinson je u razgovoru za Farnam Street identifikovao sedam faktora koje dokazano smanjuju naše kognitivne sposobnosti, a posebno su opasni kada se više njih dešava u isto vrijeme:
stres;
žurba ili osjećaj urgencije;
fokus na određeni ishod;
previše informacija;
kada smo dio grupe;
kada smo van kruga kompetencije (ne znamo da nešto ne znamo);
kada smo u prisustvu nekog eksperta.
Kada razmislim o situacijama gdje sam donosio loše odluke, najčešće su bila prisutna barem tri faktora sa liste. Glupost je zapravo drugi naziv za preopterećenost mozga. Najčešće griješimo u situacijama kada se previše stvari dešava oko nas. Kada vozimo i dođemo u potencijalno opasnu situaciju ili nepoznat dio grada, instinktivno ćemo utišati radio i prestati pričati kako bismo smanjili broj inputa i povećali šanse da riješimo problem.
Nemoguće je u potpunosti izbjeći greške. Međutim, ako se bar 10% vremena sjetimo da postoje faktori koji dokazano utječu na našu sposobnost donošenja dobrih odluka, možda ćemo usporiti i tako smanjiti broj situacija u kojima ispadnemo glupi.
Preporučujem da pročitate cijeli intervju sa Robinsonom.