Open Borders (Bryan Caplan)
Kada ste posljednji put pročitali neku knjigu koja je u potpunosti promijenila vaše mišljenje o nekoj temi? A pogotovo ako se radi o temi koja je osjetljiva i polarizirajuća kao što je pitanje migracije. Kako je naša regija postala tranzitna ruta za migrante u posljednjim godinama, vjerujem da je većina nas imala priliku da formira stav po ovom pitanju. U mom slučaju, s humanitarnog aspekta sam podržavao otvaranje granica kad su u pitanju izbjeglice. Međutim, nisam bio ubijeđen da je doseljavanje ekonomskih migranata dobra stvar za jednu zemlju i njene građane. A onda sam pročitao ovu knjigu i moji raniji stavovi su pali u vodu.
Open Borders je graphic novel, što je zapravo fensi naziv za stripove koje čitaju odrasli. Iako je ispričana u formi stripa, ovo je svejedno najradikalnija knjiga koju sam pročitao. Radikalna je zbog svoje ideje, a to je da bi svaki pojedinac i svaka zemlja na svijetu imali koristi ukoliko bi granice bile potpuno otvorene. To bi značilo da bi svako imao mogućnost i pravo da živi i radi gdjegod želi u svijetu, sve dok poštuje lokalne zakone.
Siguran sam da vam na prvu pada napamet više razloga zašto ta ideja nema smisla. Štaviše, mnogi političari koriste zatvaranje granica i suzbijanje migracije kao glavnu ideju na osnovu koje traže povjerenje glasača. Trumpovo najpoznatije predizborno obećanje je bila izgradnja zida na granici s Meksikom. Međutim, genijalnost ove knjige leži u tome što za svaki argument protiv migracije nudi kompromisno rješenje. Na primjer, ako nas je strah da migranti neće pričati naš jezik, poznavanje jezika treba biti uslov da bi dobili boravišnu dozvolu. Ili ako mislimo da će migranti biti na teretu drugim građanima, neka plaćaju veći porez. U konačnici, veći broj doseljenika će u ekonomskom smislu biti bolji i za njih i za zemlju koja ih je primila. Pošto prosječna balkanska porodica ima tetku u Njemačkoj, nama ovaj argument ne bi trebao biti stran.