Svjetlosni vrtovi - priča o Maniju
Ista božanska iskra je u svima nama. Ne pripada nijednoj rasi, nijednoj kasti; nije ni muško ni žensko.
AMIN MALOOUF
Mani je jedan od zaboravljenih likova u historiji.
Doktor, slikar, filozof, a za neke i prorok, živio je u Perziji tokom trećeg stoljeća nove ere.
Baš kao i danas, Bliski istok je i u tom vremenu bio mjesto susreta različitih kultura i civilizacija. Mani je pod utjecajem kršćanstva, budizma i zoroastrizma (službene religije Perzijskog carstva) počeo propovijedati mir, učenje i toleranciju, te odbacivati stremljenje ka moći i bogatstvu.
Ova jednostavna poruka je brzo privukla veliki broj sljedbenika i raširila se prema Kini, Indiji i Evropi.
Zašto onda manihejstvo danas nije među vodećim svjetskim religijama? Zbog čega se o Maniju ne uči u školama?
Upravo to je tema Svjetlosnih vrtova, romana o Manijevom životu i učenju.
A odgovor na pitanje možda leži u tome što Mani nije ni želio napraviti novu religiju.
Smatrao je da su sva vjerska učenja ispravna, a da Bogu nije bitan način ni jezik na kojem se molimo. Poštovao je i Krista, i Budu, i Zaratustru, te se zalagao za sprječavanje razdora među religijama.
Neki historičari smatraju da su njegove ideje utjecale na formiranje "heretičkih" učenja u srednjem vijeku, poput bogumila, katara i Crkve bosanske.
Amin Maloouf je jedan od mojih omiljenih autora. Libanac sa adresom u Parizu, čija je glavna poruka tolerancija i razumijevanje druge strane, posjeduje jedinstven dar da oživi neka davna vremena i udahne novi život zaboravljenim ličnostima.
Ako vas zanima potraga za istinom, historija, avantura i putovanje u daleke zemlje, nećete pogriješiti ako uzmete bilo koji od njegovih romana.