Živimo u energetskoj revoluciji
Mnogi smatraju da smo usred tehnološke stagnacije.
Jedan od njih je i poznati preduzetnik Peter Thiel, o čijoj knjizi Od nule do jedan je bilo riječi u ranijim newsletterima.
Željeli smo leteće automobile, a ne Twitter i 140 znakova.
PETER THIEL
Činjenica je da je u posljednjoj deceniji usporio rast produktivnosti, te da nije bilo revolucionarnih izuma iz 90-ih i 2000-ih kao što su world wide web, pametni telefoni i društvene mreže.
Međutim, u seriji članaka na temu tehnološkog optimizma, ekonomista Noah Smith iznosi tezu da će ova decenija dovesti do ogromnih pozitivnih promjena.
Glavni razlog je energetska revolucija.
Energija je ključ za sve vrste tehnologije, te za rast produktivnosti općenito. Naučnici i inžinjeri su nakon dugog niza godina napokon došli do tehnologija koje su sigurne, ekološki prihvatljive i bolje od postojećih alternativa.
Naravno, radi se o obnovljivim izvorima energije, a posebice solarnim i vjetroelektranama.
Predviđa se da će obnovljivi izvori energije porasti za 60% u narednih pet godina, te tako dostići trenutne kapacitete fosilnih goriva i nuklearnih elektrana.
Problem sa obnovljivim izvorima je njihova nestabilnost - ne možemo se uvijek osloniti na to da će biti sunca ili vjetra. To nas dovodi do druge dobre vijesti: ubrzanog razvoja baterija koje će pomoći da se energija uskladišti i prenosi s jednog mjesta na drugo.
Sve ovo će dovesti do značajnog pada cijena energije i omogućiti nova tehnološka dostignuća.
Ovo su neke od ideja:
novi vidovi transporta kao što su električni bicikli i avio taksiji, te jeftinija putovanja vozom i avionom
puno više recikliranja
pretvaranje morske vode u pitku
uklanjanje metana i ugljika iz zraka
upravljanje vanjskom temperaturom
Energetska revolucija nije nadolazeći trend - ona se već počela dešavati.